0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

(SON EKLENEN 10 MAKALE GÖRÜNTÜLENMEKTEDİR. YANDAKİ MENÜDEN SEÇİM YAPABİLİRSİNİZ)


Yeni B tipi Menenjit aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenler

 Menenjit, beyin ve omuriliği saran ince zarda gelişen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Ağır beyin hasarına neden olabilir ve tedavi edilmezse 24 saat içinde ölümcül olabilmektedir. Hastalık bulaşıcı olduğu için tüm aile risk altında bulunur ve ne yazık ki bebekler en savunmasız gruptur. Menenjit, en çok 3 - 12 aylık bebeklerde görülmektedir. Hastalığa yol açan bakterinin farklı tipleri bulunmaktadır. A, B, C, W, Y en sık görülen tipleridir.  Yıllar bazında değişiklik göstermekle beraber, 2017 verilerine göre Türkiye’de en sık görülen B ve W tipleridir.
Ek gıdaya geçiş döneminde 6. ay

Bebeklerimizi 6 ay boyunca anne sütüyle besledikten sonra ek gıdaya başlama vakti geldi. Anne sütünden ek gıdalara geçiş süreci bebek için çok önemlidir. Bebeğin ileriki yaşlarda da beslenme alışkanlığını etkileyen bu sürecin başarılı geçmesi için annenin sabrı ve şefkati bebekten esirgenmemelidir. 

Ek gıdaya başlarken anne sütüne benzer kıvamda pütürsüz gıdalarla başlanmalı ve biberon yerine mutlaka kaşık kullanılmalıdır.Ek gıdaya geçiş döneminde 10. 11. ve 12. aylar

 Onuncu ay itibariyle bebeğinize öğün hazırlamak artık daha kolay. Çorba çeşitleri, et, tavuk, balık yemekleri, pilav ve çeşitli güzel yemeklerle hem sizin yiyebileceğiniz, hem de bebeğinizin rahatça yiyebileceği yemekleri yapabileceksiniz. Baharatları da kullanarak hem daha sağlıklı hem de lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltıda yumurtanın beyazını kullanmadan omletler yapabilirsiniz.
 Ek gıdaya geçiş döneminde 9. ay

9. ay : Balık, Tavuk, Hindi ve Parmak Besinler

Bu aylarda sebze çorbasına 1 küp şekeri kadar balık ilave edebilirsiniz. Balığı hergün azar azar çorbaya ekleyerek bebeğinize alıştırınız.Ek gıdaya geçiş döneminde 7-8. ay

Yedinci ayda artık bebeğinize kahvaltı yaptırmaya başlayabilirsiniz. Bu aylarda günlük menülerimize, meyveler, yoğurt, kuzu etinden kıyma eklenmiş sebze çorbaları, tarhana ve mercimek çorbaları ekleyebiliriz.
Tuvalet Eğitimi

 Tuvalet eğitimini kolayca tamamlayabilmeniz için çocuğunuzun belli gelişim aşamalarını tamamlamış olması gerekir. Her çocuk belli fiziksel, zihinsel ve sosyal becerileri farklı yaşlarda edindiğinden, bezi bırakmak için net bir yaş söylemek doğru olmaz. Çoğu çocuk, hazır olma seviyesine bağlı olarak bu beceriyi 18 ay ila 32 ay arasında edinir. Doğru zamana karar verirken çocuğunuzu izleyip, hazır olduğuna dair işaretleri takip etmeniz önemli. Böylece bu sürecin sorunsuz ve çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz. Erken eğitim denemeleri genelllikle uzun, yorucu ve sonuç vermeyen çabalara dönüşür.
Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı

 Bebeğin ve çocuğun oral hijyeninin sağlanması ileride oluşabilecek ağız diş sağlığı sorunlarının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bebeklikten çocukluk çağına kadar ağız diş bakımında aile ve ailenin motivasyonu birincil faktör olarak rol oynar.
Çocuk Gelişimi 4-6 Yaş

 4-6 yaş arasında çocuklar ortalama 6,5 cm uzarlar ve 2 kg tartı artışı olur. 2 yaşından sonra çocuğunuzla yaşıtları arasında belirgin boy ve kilo farklılıkları olabilir. Çocuğunuzu arkadaşlarınızın çocukları ya da sınıfındaki akranları ile karşılaştırmak yerine, kendi büyüme eğrisinde takip etmek gerekir. Eğer büyüme eğrisinde kendi çizgisinden anlamlı bir sapma yoksa normal büyüyor demektir.
Çocuk Gelişimi 2-3 Yaş

 Bu  dönemde de boy uzaması ve kilo alımı yavaştır. Fakat fiziksel görünümde belirgin değişiklik gözlenir. İlk 1 yaşında, baş büyük, kol ve bacaklar vücuduna göre kısadır ve karın öne doğru çıkıktır. 2. ve 3. yaşlarda boy uzaması yavaş olmakla birlikte kol ve bacaklar uzar, baş büyümesi, yavaşlar. Vücut yağ dokusu göreceli olarak azalır ve çocuğun vücudu daha orantılı görünür
Çocuk Gelişimi 1-2 Yaş

Bir yaşından sonra çocukların iştahlarında belirgin bir azalma olur. Diğer yandan yürüme ile birlikte hareket çok artmıştır. Anne babalar haklı olarak çocuklarının iyi beslenemediğini düşünerek endişelenirler. Oysa bu doğal bir süreçtir ve endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bir yaşından sonra büyüme hızı yavaşlar, çocuğun besin ihtiyacı ve dolayısıyla iştahı da azalır.

      KATEGORİSİZ
      0-6 AY
      6-12 AY
      BESLENME


Mehmet Nisanoğlu
 

    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir