0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 


Yeni B tipi Menenjit aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenler

 Menenjit, beyin ve omuriliği saran ince zarda gelişen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Ağır beyin hasarına neden olabilir ve tedavi edilmezse 24 saat içinde ölümcül olabilmektedir. Hastalık bulaşıcı olduğu için tüm aile risk altında bulunur ve ne yazık ki bebekler en savunmasız gruptur. Menenjit, en çok 3 - 12 aylık bebeklerde görülmektedir. Hastalığa yol açan bakterinin farklı tipleri bulunmaktadır. A, B, C, W, Y en sık görülen tipleridir.  Yıllar bazında değişiklik göstermekle beraber, 2017 verilerine göre Türkiye’de en sık görülen B ve W tipleridir.
Tuvalet Eğitimi

 Tuvalet eğitimini kolayca tamamlayabilmeniz için çocuğunuzun belli gelişim aşamalarını tamamlamış olması gerekir. Her çocuk belli fiziksel, zihinsel ve sosyal becerileri farklı yaşlarda edindiğinden, bezi bırakmak için net bir yaş söylemek doğru olmaz. Çoğu çocuk, hazır olma seviyesine bağlı olarak bu beceriyi 18 ay ila 32 ay arasında edinir. Doğru zamana karar verirken çocuğunuzu izleyip, hazır olduğuna dair işaretleri takip etmeniz önemli. Böylece bu sürecin sorunsuz ve çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz. Erken eğitim denemeleri genelllikle uzun, yorucu ve sonuç vermeyen çabalara dönüşür.
Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı

 Bebeğin ve çocuğun oral hijyeninin sağlanması ileride oluşabilecek ağız diş sağlığı sorunlarının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bebeklikten çocukluk çağına kadar ağız diş bakımında aile ve ailenin motivasyonu birincil faktör olarak rol oynar.
Çocuk Gelişimi 4-6 Yaş

 4-6 yaş arasında çocuklar ortalama 6,5 cm uzarlar ve 2 kg tartı artışı olur. 2 yaşından sonra çocuğunuzla yaşıtları arasında belirgin boy ve kilo farklılıkları olabilir. Çocuğunuzu arkadaşlarınızın çocukları ya da sınıfındaki akranları ile karşılaştırmak yerine, kendi büyüme eğrisinde takip etmek gerekir. Eğer büyüme eğrisinde kendi çizgisinden anlamlı bir sapma yoksa normal büyüyor demektir.
Çocuk Gelişimi 2-3 Yaş

 Bu  dönemde de boy uzaması ve kilo alımı yavaştır. Fakat fiziksel görünümde belirgin değişiklik gözlenir. İlk 1 yaşında, baş büyük, kol ve bacaklar vücuduna göre kısadır ve karın öne doğru çıkıktır. 2. ve 3. yaşlarda boy uzaması yavaş olmakla birlikte kol ve bacaklar uzar, baş büyümesi, yavaşlar. Vücut yağ dokusu göreceli olarak azalır ve çocuğun vücudu daha orantılı görünür
Çocuk Gelişimi 1-2 Yaş

Bir yaşından sonra çocukların iştahlarında belirgin bir azalma olur. Diğer yandan yürüme ile birlikte hareket çok artmıştır. Anne babalar haklı olarak çocuklarının iyi beslenemediğini düşünerek endişelenirler. Oysa bu doğal bir süreçtir ve endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bir yaşından sonra büyüme hızı yavaşlar, çocuğun besin ihtiyacı ve dolayısıyla iştahı da azalır.
Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

 Bebekler için evde asıl tehlike; hareketlenmeye başladıkları zaman başlar. Kendi özgürlüğünü ilan eden bebek uzun zamandır sadece seyirci olduğu evini artık keşfetmeye başlamıştır. Çocuğunuz için mutlaka güvenilir bir alan yaratmanın zamanı gelmiştir.

 
Bebekler de Hıçkırık ve Hapşuruk

 Yeni doğan bebeklerde en sık gördüğümüz davranış, hıçkırık ve hapşurmadır.

 
Hıçkırık karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasının kasılması ile oluşur, bu kasılma sonucunda ise ses telleri birbirine yaklaştığı için hıçkırık sesi çıkar.
 
Yeni doğan bebekler de ise özellikle ilk aylarda sıkça ama 1 yaşa kadar da zaman zaman görülen hıçkırık, normal bir refleks olup; bebeğin doyduğunu,midenin büyümesi ve sindiriminin gelişmesinin yolunda gittiğinin de göstergesidir. Genellikle de beslenme sonrası midesi dolduğunda, gazı iyi çıkarılmadığında, hava yuttuğunda, ani sıcaklık değişikliğinde, heyecanlandığı zamanlarda görülebilir.“Prematüre Bebek” Kime Denir?
Normal gebelik süresi 40 haftadır. 37 gebelik haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak adlandırılır. Prematüre bebekler erken doğdukları için tartıları da düşüktür.
Prematüre bebekler anne karnında geçirmeleri gereken süreyi dış ortamda tamamlamak zorunda kalırlar. Oysa organları henüz gelişimlerini tamamlamamış ve tam işlev kazanmamıştır. Bu yüzden dış dünyada prematüre bebeği bekleyen pek çok sorun olması kaçınılmazdır.Kuvözdeki yeni doğan bebeğiniz ile bağ kurmak için neler yapabilirsiniz ?
Anne ve baba olma yolculuğunda bebek ile bağ kurmak önemlidir. Prematüre bebek ebeveynleri için bu bağın kurulması, bebeklerinin yoğun bakımda bulunması nedeniyle kesintiye uğramaktadır. Prematüre bebek ebeveynleri, bebekleri doğar doğmaz onu tutma veya kucaklama imkanına sahip olamasalarda yapabilecekleri birçok şey var.
 Bebek ve Oyun

   Bebeğinizle oyun oynamak için ayırdığınız zamanın bir bölümünü de fizik egzersizlerine ayırın. Fiziksel aktivite onu oturma (veya hazır olduğunda yürüme) duruma alıştıracaktır. 

  Diş Gelişimi

İlk diş çıkarma zamanı daha çok genetik eğilimlere bağlıdır. Dişler genellikle 5. ve 8. aylarda çıkmaya başlarlar. Ancak 12. aya kadar da gecikmesi normal kabul edilir. Diş çıkartma sırasında hafif ateş, ishal ve huzursuzluk gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.
Gaz Sancıları

Erken dönemlerde özellikle ilk 4 ayda bebeklerin sindirim sistemi tam gelişmemiş olduğu için gaz şikayetleri olabilir. Ayaklarını karınlarına doğru çekerek ağrıları olduğunun sinyalini verirler. Bu ağrı türüne kolik adı verilir ve bebek 4-5 aylık olduğunda azalır.

      KATEGORİSİZ
      0-6 AY
      6-12 AY
      BESLENME


Mehmet Nisanoğlu
 

    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir