0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 


Ek gıdaya geçiş döneminde 6. ay

Bebeklerimizi 6 ay boyunca anne sütüyle besledikten sonra ek gıdaya başlama vakti geldi. Anne sütünden ek gıdalara geçiş süreci bebek için çok önemlidir. Bebeğin ileriki yaşlarda da beslenme alışkanlığını etkileyen bu sürecin başarılı geçmesi için annenin sabrı ve şefkati bebekten esirgenmemelidir. 

Ek gıdaya başlarken anne sütüne benzer kıvamda pütürsüz gıdalarla başlanmalı ve biberon yerine mutlaka kaşık kullanılmalıdır.Ek gıdaya geçiş döneminde 10. 11. ve 12. aylar

 Onuncu ay itibariyle bebeğinize öğün hazırlamak artık daha kolay. Çorba çeşitleri, et, tavuk, balık yemekleri, pilav ve çeşitli güzel yemeklerle hem sizin yiyebileceğiniz, hem de bebeğinizin rahatça yiyebileceği yemekleri yapabileceksiniz. Baharatları da kullanarak hem daha sağlıklı hem de lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kahvaltıda yumurtanın beyazını kullanmadan omletler yapabilirsiniz.
 Ek gıdaya geçiş döneminde 9. ay

9. ay : Balık, Tavuk, Hindi ve Parmak Besinler

Bu aylarda sebze çorbasına 1 küp şekeri kadar balık ilave edebilirsiniz. Balığı hergün azar azar çorbaya ekleyerek bebeğinize alıştırınız.Ek gıdaya geçiş döneminde 7-8. ay

Yedinci ayda artık bebeğinize kahvaltı yaptırmaya başlayabilirsiniz. Bu aylarda günlük menülerimize, meyveler, yoğurt, kuzu etinden kıyma eklenmiş sebze çorbaları, tarhana ve mercimek çorbaları ekleyebiliriz.
Sezeryan Doğum Sonrası Emzirmek

Sezaryen sonrası anne bir yandan iyileşmeye çalışırken diğer yandan da bebeğini besleme çabası içindedir. Sezaryen sonrası anne odasına geldiğinde yan yatma pozisyonunda yanına bir yastık koyarak ve bebek hemşiresinin yardımı ile bebeğini emzirmeyi başarabilir
Emzirme de Altın Kurallar

 Be­bek doğ­du­ğun­da ilk gün çok uzun sü­re em­zi­rir­se­niz gö­ğüs uç­la­rı mo­ra­rır, şi­şer ve er­te­si gün be­be­ği­ni­zi hiç em­zi­re­me­ye­cek ha­le ge­lir­si­niz. Be­bek emer­ken me­me ucu­nu­zun ta­ma­mı ve ae­oro­la­nın (me­me ucu­nun et­ra­fın­da­ki ko­yu renk­li kı­sım) bü­yük bir kıs­mı, be­be­ğin ağ­zı için­de ol­ma­lı­dır. 
Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde ve çocuklarda yaşanan iştahsızlık genellikle grip, soğuk algınlığı ve diş çıkarma gibi sebeplerdendir. Mide rahatsızlıkları, ruhsal hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, karaciğer 

rahatsızlıkları, böbrek ve bağırsak hastalıklarından da kaynaklanabilir. Ek gıda ya geçişte dikkat edilmesi gerekenler

Bu sürede bebeğiniz 6-7 aylık olup destekli oturmaya başlar başlamaz beslenmesini mama sandalyesinde ve ev halkının yemek yediği masanın önünde yapın. 

Mümkünse öğünlerini sizin de yemek yediğiniz saatlere denk getirin veya ona örnek olmak için siz de onunla masaya oturup bir şeyler atıştırın.

 Katı gıda da et zamanı

Katı gıdaya geçiş döneminde anneler büyük heyecan yaşarlar. Bebekleri artık yetişkinler gibi pek çok şeyi yemeye başlamıştır. Onlar için en önemli besin kaynakları içinde yer alan dana ve tavuk eti için de vakit gelmiştir. Peki bebekler ne zaman et yiyebilir?
Emzirme

Bebek dünyaya geldiğinde emme reflexi ile doğar. Emzirmek ise, anneler tarafından öğrenilir. Bebeklerin ilk besini olan anne sütünü yeterli miktarda alabilmesi için, doğru emzirme rutini oluşturmak ve doğru tekniği kullanmak çok önemlidir.
Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü doğanın insanlığa sunduğu eşsiz içeriği ile bebeklerin ilk 6 ay bütün besinsel ihtiyacını karşılar. Bebeğin ihtiyacına göre dönemsel olarak içeriği değişen anne sütünü bebeğinizle paylaşmanız onun sağlığına yapacağınız en önemli yatırımdır.

      KATEGORİSİZ
      0-6 AY
      6-12 AY
      BESLENME


Mehmet Nisanoğlu
 

    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir