0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Emzirme

Bebek dünyaya geldiğinde emme reflexi ile doğar. Emzirmek ise, anneler tarafından öğrenilir. Bebeklerin ilk besini olan anne sütünü yeterli miktarda alabilmesi için, doğru emzirme rutini oluşturmak ve doğru tekniği kullanmak çok önemlidir.
Yenidoğan döneminde bebekler sık sık acıkırlar. Bunun için bebekler her istediğinde emzirilmelidir. İlerleyen dönemlerde de iki emzirme arası süre 2-3 saati geçmemelidir. Bebek istemese bile süt emmesi teşvik edilmelidir. Emzirmenin sonuna doğru salınan süt yağ bakımından zengindir ve anne sütünden alınan enerjinin büyük bölümünü karşılar. Bu nedenle bebeği memeden kısa sürede ayırmamak gerekir ve her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir.
İlk günlerde bebek çok yorulacaktır ve emme süresi kısa olabilir. Bebek emmesi için teşvik edilmelidir. Emme bittikten sonra meme sağılıp, kalan süt bebeğe verilmek üzere uygun koşullarda saklanmalıdır.
Emzirme döneminde annenin doğru beslenmesi, bebeğin sağlığı ile doğrudan ilişkili ve oldukça önemlidir. Emziren bir annenin beslenme programı, bütün besin gruplarını içermeli, vitamin ve mineral yönünden zengin olmalıdır.
Dengeli beslenen anne; sebze, meyve, süt ve süt ürünlerini, proteinden zengin gıdaları ve tahıl grubunu yeterince tüketerek, hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılayacaktır.
Emzirme dönemindeki diğer önemli konu da sıvı alımıdır. Çünkü emzirmek vücudun sıvı ihtiyacını arttırır. Anne ihtiyaç hissettikçe, özellikle emzirme sırasında yeterince su, bitki çayları, ev yapımı meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketmelidir.

Annenin beslenmesi, yeterli sıvı alması anne sütünün miktarı ve kalitesi açısından önemlidir. Emziren anneler diyetlerine yeşil sebzeler ve kalsiyum açısından zengin besinleri eklemelidir. Emzirme döneminde özel geliştirilen besin takviyeleri kullanabilirler.
Annedeki kaygı, stres, ağrı ve şüphe sütün azalmasına neden olabileceği gibi, bebek için sevgi dolu düşünceler ile güven ve huzur sütün artmasına neden olacaktır. Ayrıca bebek sık sık emzirilmelidir. Gece emzirmenin de anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır.
İlk günlerde hemen hemen her anne "sütüm yetiyor mu?" endişesi yaşar. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayında enerji ihtiyacını karşılayabilecek yapıdadır. Her bebek doğumdan sonra ilk bir hafta kilo kaybedebilir. Ancak bebeğin ikinci haftası sonunda, kilosunun doğum kilosundan az olması, bir günde 3 kereden az, koyu sarı ve keskin kokulu idrar yapması veya ilk 1 ayda 500 gr'dan az kilo alması anne sütünün yetmediği anlamına gelebilir. Bu durumda formül mama kullanılabilir.   ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ek gıdaya geçiş döneminde 10. 11. ve 12. aylar
Ek gıdaya geçiş döneminde 9. ay
Ek gıdaya geçiş döneminde 7-8. ay
Ek gıdaya geçiş döneminde 6. ay
Sezeryan Doğum Sonrası Emzirmek
Emzirme de Altın Kurallar
Bebeklerde İştahsızlık
Ek gıda ya geçişte dikkat edilmesi gerekenler
Katı gıda da et zamanı
Emzirme
Anne Sütünün Faydaları
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir