0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Bebek Gelişimi 7.-8. ve 9.Ay

 Yedinci ve Sekizinci Ay Aşıları : Bu aylarda aşı yapılmamaktadır.

Dokuzuncu Ay Aşısı : 

Meningokok Aşısı-1   ilk doz dokuzuncu ayda bacak kası içine yapılır. (Tercihen 12 veya 13. ayda da tek doz olarak yapılabilir.)

Kızamık Aşısı (Türkiye'ye son dönemde gelen göçlerden dolayı  Sağlık Bakanlığı tarafından takvime tekrar eklenmiştir.)

7. 8. ve 9. Aylarda Bebek Gelişimi:

 • Bu aylarda bebek ilk altı ayındaki büyüme hızının yarısı kadar büyür. Eskisi kadar büyümediği için kilo ve boy ölçümleri üç ayda bir yapılabilir.
 • Bebek bu aylarda emeklemeye başlar, yardımsız iyi oturur ve mobilyalara uzanarak ya da yardımla ayağa kalkar. Bebek hareketlendikçe gücünü, kontrol etme zevkini ve bağımsızlığını hissetmeye başlar.
 • Bu dönemdeki bebek herşeyi tek başına yapmak ya da denemek isteyebilir. Sizin müdahalenize karşı çıkabilir. Tehlikeli davranışlarına “hayır” gibi sözcüklerle sınırlama getirin.
 • “Burnun nerede?, kulağın nerede?” gibi organları adlandırma oyunları bu dönemde yararlıdır.Tuşlarına basınca ses çıkaran oyuncaklar ilgisini çeker.Düğmeleri açma-kapama da bu aylarda başlar.
 • Bebeğinizin her söyleneni anlamasını beklemeden yanında yaptığınız tüm işlerle ilgili açıklamalarda bulunun. Örneğin “Bezini değiştiriyorum! Mamanı ısıtıyorum!Babanı telefonla arayacağım!”. Her sayfasında bir tek sözcük ve bir tek resim olan kitapları bebeğe göstererek okuyun.
 • Bebek “Ba-ba, de-de, ma-ma”, gibi sözcükleri başta anlamlarını bilmeksizin söyler. Anlamlarını bilerek söylemesi bir yaşını bulur.
 • Ayrılma korkusu bu dönemde gelişir. Bu dönemde annenin çalışma için evden ayrılması bebek açısından çok zor bir dönem olacağından, bebeğe bakacak kişinin, anne evden ayrılmadan iki ay önce evde bulunması ve bebeğin bu kişiye alışmış olması gerekmektedir.
 • Bu dönemler bebeklerin artık katı gıdaya geçtikleri, bir birey gibi aile sofrasında yerlerini aldıkları dönemdir. Link ver
 • Bu dönemlerde bebek rahatça mama sandalyesine oturabileceği için yemek saatlerinde ailece yemek yemeye teşvik edin. İlk başlarda etrafı kirletse de yemek düzenine alışması sizlerle daha kolay olacaktır.
 • Bebeğin büyüme hızı giderek yavaşlar. Bebeğin kilosu ayda ancak 100 – 200 gr artar.
 • Bebekler bu dönemde tutunarak ayakta durmaya başlarlar. Bebekleri evdeki ilk adımlarında yaz gunlerinde çıplak ayakla, kış günlerinde ise sadece çorapla bırakmalısınız.  Ayakkabı ancak sokakta yürümeye başladıktan sonra ayağını dış etkenlerden korumak için gereklidir.
 • Bebeklerimize yürüteç kullanmak son derece yanlış bir uygulamadır. Yürüteçler yürümenin öğrenilmesini kolaylaştırmazlar.Yürüteçler, henüz yürüme fonksiyonunu yerine getirebilecek olgunluğa erişmemiş ayak ve bacak eklemlerine aşırı yük binmesine neden olurlar.

7.8. ve 9. Ayda Annelere Öneriler:

 • Bazı sıvı içecekleri biberon yerine bardakla içirmeye başlayın.
 • Uyku öncesi ya da esnasında biberonla beslenme dişlerde çürümeye yol açabilir. Gece illa ki bir şey verecekseniz bu su olmalıdır.
 • Ek gıdaya geçmiş olsanız bile anne sütü ve D vitamini verilmesine devam edilmelidir.
 • Bebek artık istediği yerlere daha kolay ulaşabileceği için evde bebeğin güvenliği yönünden tüm önlemlerin alındığından emin olun. Zehirlenme merkezi ve hastane acil servislerinin telefonlarını kaydedin. Link ver İlkyardım


   ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebek Gelişimi 10.-11. ve 12.Ay
Bebek Gelişimi 7.-8. ve 9.Ay
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir