0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Bebek Gelişimi 10.-11. ve 12.Ay

 Onikinci Ay Aşısı:

KKK_1 (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı)

KPA-4 – (Pnömokok)  Bacağa kas içine enjekte edilir.

Su Çiçeği-1 (Varicella) Aşı üst kola deri altına enjekte edilir.

Meningogok Aşısı-2 (Tercihen 12 veya 13. ayda tek doz olarak yapılabilir)

Onuncu ve Onbirinci Ay Aşıları: Bu ayda aşı yapılmamaktadır.

Aşı sonrası bakım: Suçiçeği  aşısı nadiren de olsa ateş ve vücutta döküntü yapabilir. Korkulacak bir durum yoktur.

10. 11. ve 12.  Ayda Bebek Gelişimi

 • Bu dönemde “ben” (ego) gelişimi hızlıdır. Bu nedenle basit emirlerinizi, merdiven çıkma gibi hareketlerini “bravo, aferin, çok güzel yaptın “ gibi övücü cümlelerle ödüllendirmek gereklidir.
 • Bağımsızlığı giderek artan bebeğinizin güvenliği açısından bazı sınırlamalar getirin. Sınır koymanın en iyi yolu “hayır” diyerek yapılması istenmeyen hareket veya oyundan uzaklaştırmaktır.
 • Anlamını bilerek baba, mama gibi basit iki-üç sözcük söyler.
 • Oturur durumdan ayağa kalkarak, mobilyalara tutunarak evi dolaşır. İterek giden oyuncaklara tutunarak ya da iki elini tutunca yürür.
 • Başparmağı ve işaret parmağı arasında cisimleri kıskaç gibi tutmaya başlar.

10. 11. ve 12. Ayda Annelere Öneriler:

 • Her yemek sonrası ve yatma öncesi bebeğin dişlerini düzenli fırçalayın.
 • Parmak kontrolü açısından Puzzle oyunları bu dönem için çok uygundur.

1 Yaş için Yapılacak Testler ve Kontroller

 • Hematokrit, Hemoglobin: Çocuk soluksa kan alınarak kansızlık taraması yapılır.
 • Kan kurşun düzeyi: Doktorunuz gerekli görürse yapılır, kurşun zehirlenmesi araştırılır.
 • PPD Testi: Verem tarama testidir. Çocuğun kolundadaha önce yapılan verem aşısının izi yoksa ön kola yapılır.
 • Göz taraması.
 • Pedegogla ilk görüşme: Bebeğin motor gelişim ve zihinsel gelişim kontrolleri.


   ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bebek Gelişimi 10.-11. ve 12.Ay
Bebek Gelişimi 7.-8. ve 9.Ay
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir