0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Çocuk Gelişimi 1-2 Yaş

 

Hepatit A : 18-24 aylarda iki doz halinde yapılır.

DaBT-İPA-Hib : Difteri, Tetanoz, Boğmaca ( 18. ayın sonu)

OPA : Çocuk felci aşısı (18. ayın sonu)

Fiziksel Gelişim:

Bir yaşından sonra çocukların iştahlarında belirgin bir azalma olur. Diğer yandan yürüme ile birlikte hareket çok artmıştır. Anne babalar haklı olarak çocuklarının iyi beslenemediğini düşünerek endişelenirler. Oysa bu doğal bir süreçtir ve endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bir yaşından sonra büyüme hızı yavaşlar, çocuğun besin ihtiyacı ve dolayısıyla iştahı da azalır.

İlk oniki ayda olduğu gibi bu dönemde de bebeğin boy, kilo ve baş çevresi 3 aylık aralarla izlenmeli ve büyüme eğrisinde işaretlenmelidir.

2 yaşında bir erkek çocuğunun ortalama boyu 87.5 cm ve kilosu 12,5 kg dır.

2 yaşında bir kız çocuğunun  ortalama boyu 86 cm ve kilosu 12,2 kg dır.

Bir yaşından sonra bebeğin baş büyümesi de belirgin şekilde yavaşlar. 12-24 ay arası baş çevresinde ortalama 2,5 cm artış olur. Çocuk 2 yaşına geldiğinde erişkin yaşta sahip olacağı baş büyüklüğünün neredeyse %90 ına ulaşır.

Motor gelişim:

 • Desteksiz yürür.
 • Tutunarak merdiven çıkar.
 • Mobilyalara tırmanarak çıkabilir ve inebilir.
 • Topa ayağı ile vurur, yürürken oyuncaklarını taşıyabilir, oyuncağı arkasında çekerek yürüyebilir.
 • 4-5 bloğu üst üste koyarak kule yapabilir.
 • İçi dolu oyuncak kutusunu dökerek boşaltır.
 • Karalama yapabilir.
 • Bir elini diğerine tercih eder. ( Bazı çocuklarda 4-5 yaşına kadar el tercihi gözlenmez, bu durumda çocuğa el tercihi için baskı yaparak doğal süreci değiştirmeye çalışmak doğru değildir.)

Sosyal, Duygusal ve Bilişsel Gelişim:

 • 15 – 18 aylar arasında birçok kelimeyi söyler. 2 yaşına geldiğinde 50 den fazla sözcük dağarcığı vardır, 2-4 kelimeyi bir araya getirerek basit cümle kurabilir.
 • Basit direktifleri takip eder.
 • Bildiği eşyaları veya resimleri adı söylendiğinde gösterebilir.
 • Yakın aile bireylerinin adını bilir ve sorulduğunda söyler ya da gösterir.
 • Saklanan nesneleri bulur.
 • Şekilleri ve renkleri ayırt etmeye başlar.
 • Büyüklerin ve kardeşlerinin davranışlarını taklit etmeye başlar.
 • Birey olduğunun farkına varmaya başlar.
 • Ruh hali değişkenlik gösterir. Bir yandan bağımsız olmaya çalışırken diğer yandan anneye yapışır. Size meydan okuyarak sınırlarınızı test eder. Aynı zamanda kendi fiziksel gelişiminin sınırlarını öğrenmeye çalışır.
 • Anne babadan ayrılma korkusu yaşar. Ayrılma korkusu gittikçe artarak 18 ay civarında zirve yapar, sonra azalmaya başlar.

Anne ve Babalara Öneriler:

 • Çocuğunuzla oyun oynayın, kitap okuyun ve müzik dinleyin. Çocuklar oyun aracılığıyla çok şey öğrenirler. Yaratıcılığını geliştirecek oyun ve oyuncaklar seçin.
 • Çocuğunuzu dinleyin ve her sorusunu cevaplayın. Siz de ona sorular sorarak karar verme yeteneğini geliştirmesini destekleyin.
 • Duygularını ifade edebileceği basit kelimeleri öğretin (mutlu, üzgün gibi).
 • Basit kelimelerle onun için tehlikeli olabilecek durumları öğretmeye başlayın. Örneğin; sıcak fırına dokunduğunda yanabileceğini.
 • Davranışlarınızda tutarlı olun, diğer aile bireylerinin de aynı şekilde davranmasını sağlayın.
 • Yemek, gündüz uykusu ve gece uykusuna yatırma saatlerini oturtmaya çalışarak bir rutin oluşturun.
 • 12 aydan sonra biberon vermemeye çalışın. En geç 18. ayda biberon tamamen kaldırılmalıdır.
 • Akşam dişler fırçalandıktan sonra, su dışında başka bir gıda ya da sıvı verilmemelidir. Çocuk diş fırçalamaya tepki gösteriyorsa, gazlı bez ya da temiz bir tülbenti içme suyu ile ıslatarak uyurken dişlerini silebilirsiniz.
 • Hem diş sağlığı hem de sağlıklı beslenme için tatlı yiyecek ve içecekler mümkün olduğunca verilmemelidir.
 • Evinizde çocuğunuz için gerekli güvenlik önlemlerini alın.
 • Kısa yolculuklarınızda bile çocuğunuzu mutlaka araba koltuğuna yerleştirin.
 • Çocuğunuz bu dönemde eşyalarını sahiplenmeyi de öğreniyor. Oyuncaklarını, kıyafetlerini ve yemeğini kimseyle paylaşmak istemeyebilir. Diğer çocuklarla birşeylerini paylaşmak istememesi onun bencil ve şımarık bir çocuk olduğu anlamına gelmeyecektir. Bir çocuk oyun grubuna katılması, paylaşmayı öğenmesi için yararlı olabilir.
 • Yürüyen bebeğinizin, evin içindeyken çıplak ayak gezmesinde hiç bir sorun yoktur. Ayakkabı sadece dışarı çıkarken giydirilmelidir.
 • Tuvalet eğitimi için ideal zaman 2 yaş ve sonrasıdır. Bazı çouklar daha erken yaşta hazır olabilir. Eğer çocuğunuzdan işaret alıyorsanız 18. aydan sonra tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimine çocuk hazır olmadan başlandığında, aksine tuvalet eğitimi daha gecikir ve hatta altına kaçırma sorununa yol açabilir.


   ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı
Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri
Çocuk Gelişimi 4-6 Yaş
Çocuk Gelişimi 2-3 Yaş
Çocuk Gelişimi 1-2 Yaş
Bebekler de Hıçkırık ve Hapşuruk
Kuvözdeki yeni doğan bebeğiniz ile bağ kurmak için neler yapabilirsiniz ?
“Prematüre Bebek” Kime Denir?
Bebek ve Oyun
Tuvalet Eğitimi
Diş Gelişimi
Gaz Sancıları
Yeni B tipi Menenjit aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenler
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir