0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Tuvalet Eğitimi

 Tuvalet eğitimini kolayca tamamlayabilmeniz için çocuğunuzun belli gelişim aşamalarını tamamlamış olması gerekir. Her çocuk belli fiziksel, zihinsel ve sosyal becerileri farklı yaşlarda edindiğinden, bezi bırakmak için net bir yaş söylemek doğru olmaz. Çoğu çocuk, hazır olma seviyesine bağlı olarak bu beceriyi 18 ay ila 32 ay arasında edinir. Doğru zamana karar verirken çocuğunuzu izleyip, hazır olduğuna dair işaretleri takip etmeniz önemli. Böylece bu sürecin sorunsuz ve çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz. Erken eğitim denemeleri genelllikle uzun, yorucu ve sonuç vermeyen çabalara dönüşür.

Tuvalet eğitimini birebir uygulamaya başlamadan önce, bir hazırlık dönemi planlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Konuyla ilgili eğlenceli kitaplar okumak, filmler izletmek (Haydi Elmo ile Tuvalete!), oyun oynarken bebekleri veya hayvanları tuvalete oturtmak ve tuvalette ne yapıldığını tek tek anlatmak onların bu yeni kavramla tanışmalarını sağlar. Çocuğunuz yeni herşeye ilgi duyduğu gibi tuvaletle ilgili de merak içinde olacaktır. Oynadığınız bu oyunlar sırasında tuvalete oturmak isterse onun merakını giderin ve bunu eğlenceli bir oyun gibi görmesini sağlayın.  Ancak bir kez kendiliğinden tuvalete oturmak istedi diye bunu bir eğitim sürecinin başlangıcı gibi düşünüp sonrasında onu zorlamamak önemli. Çocuklar ancak hazır olduklarında bezi bırakırlar. Onları hazır olmadıkları birşeye zorladığınızda bundan uzaklaşmaları olası. Tuvaleti tanıtırken ona büyüdüğünde ve hazır olduğunda onun da sizler gibi burayı kullanacağını söyleyin. Böylece hem zamanlamayla ilgili kontrolün onda olduğunu hissedecek, hem de büyüdüğünü göstermekle ilgili motive olacaktır.

Tuvalet alıştırmalarına, onu günde bir iki kez aynı saatte tuvalete oturtarak devam edebilirsiniz. Bezini çıkarmak istemezse onu zorlamayın, önemli olan tuvaletini yapmasından çok tuvaletle tanışması ve bu konuda iyi hissetmesi. Orda otururken onla şarkılar söyleyebilir, bir kitap okuyabilirsiniz. Günlük rutinler çocukların yeni beceriler edinmesine yardımcı olur.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösteren bazı işaretleri takip etmelisiniz. Fiziksel olarak çişi kakası geldiğinde farkediyor, bir süre bezi kuru kalabiliyor mu? Zihinsel olarak o sırada çiş yapmakta olduğunu anlayabiliyor, bunu kelimeler veya işaretlerle anlatabiliyor mu? Duygusal olarak bu sürece hazır mı? Tuvalete oturma veya sifonu çekme fikrinden endişeli mi yoksa bezi bırakmakla ilgili motive mi?

Bu gibi işaretleri gözlemlediğinizde tuvalet eğitimine başlamayı düşünebilirsiniz. Önce çocuğunuzu bezi çıkarmakla ilgili hazırlayın. Artık o günden itibaren bezi çıkaracağınızı ve onun da herkes gibi tuvaleti kullanacağını, çişi kakası geldiğinde haber vermesi gerektiğini anlatın ve bezi çıkarın. İlk günlerde kazalar olacaktır. Tuvalete gitmeyi hatırlamadığında veya yetişemediğinde onu azarlamak yerine, kazaların olabileceğini, bir dahaki sefere tuvalete yapmaya gayret etmesini söyleyin. Kendini bu yüzden suçlu hissetmemesi, motivasyonunu kaybetmemesi adına önemli. Çişini veya kakasını tuvalete yaptığında maddi ödüller vermekten kaçının. Artık onun da büyüdüğünü ve tuvaleti kullanarak ne büyük iş başardığını söylemeniz onun için yeterli bir yüreklendirme olacaktır.

Eğer çocuğunuz birkaç günlük denemeden sonra kakasını tutmaya başlarsa, çişinin geldiğini söylemesine rağmen altına yapmaya devam ediyorsa veya tuvalete oturmayı ağlayarak reddediyorsa henüz hazır olmadığı anlamına gelebilir. Böyle durumlarda ısrarcı olmak yerine, eğitime ara verip bir süre sonra yeniden denemek daha doğru olacaktır.   ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çocuklar da Ağız ve Diş Sağlığı
Evde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri
Çocuk Gelişimi 4-6 Yaş
Çocuk Gelişimi 2-3 Yaş
Çocuk Gelişimi 1-2 Yaş
Bebekler de Hıçkırık ve Hapşuruk
Kuvözdeki yeni doğan bebeğiniz ile bağ kurmak için neler yapabilirsiniz ?
“Prematüre Bebek” Kime Denir?
Bebek ve Oyun
Tuvalet Eğitimi
Diş Gelişimi
Gaz Sancıları
Yeni B tipi Menenjit aşısı ile ilgili bilinmesi gerekenler
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir