0 533 343 19 19
0 232 502 13 23

 

Ek gıdaya geçiş döneminde 9. ay

 

9.Ay : Balık, Tavuk, Hindi ve Parmak Besinler

Bu haftalarda sebze çorbasına 1 küp şekeri kadar balık ilave edebilirsiniz. Balığı hergün azar azar çorbaya ekleyerek bebeğinize alıştırınız.

9. ayda günlük örnek menü:

Kahvaltı:    1 yumurta sarısı

1 kibrit kutusu peynir (ev yapımı veya organik ve tuzsuz)

½  çay kaşığı tereyağı

¼  dilim tam tahıllı ekmek

½ Meyve + Anne sütü

Ara Öğün:   Anne sütü

Öğle:            1 kase sebze çorbası (1 küp şekeri kadar balık ilave ediyoruz)+¼  dilim tam tahıllı ekmek+ Anne sütü

Ara Öğün:   ½ kase yoğurt veya kefir + Anne sütü

Akşam:       2 adet köfte + ½ kase yoğurt veya kefir + Anne sütü

Daha sonra ki  haftalarda sebze çorbasına 1 küp şekeri kadar tavuk veya hindi ilave ederek uygulayabilirsiniz.

Parmak besinler

Parmak besinler, bebeğinizin kendisi tarafından alabileceği ve kolayca yiyebileceği küçük besin parçalarıdır. Parmak besinler bebeğinizin bağımsızlık duygusunun gelişmesine katkıda bulunurlar. Parmak besinleri yiyerek bebekler psikomotor becerilerini ve koordinasyon yeteneklerini geliştirirler. 

Bebekler 8-9 aylık olduğunda parmak besinlerle tanışabilirler. Bu aylarda bebekler kendi kendilerine yemek için girişimde bulunurlar. İlk başlarda çok başarılı olamasalar da zaman içinde ellerini, parmaklarını ve avuç içlerini nasıl kullanacaklarını öğreneceklerdir. 
 
Bebekler kendi kendilerine yedikçe besinlerin yapısını, rengini, tadını öğrenir ve bunu hatırlarlar. Bu nedenle bebeğe parmak besinler verirken ona her defasında farklı besinler sunmak gerekir. 
 
En iyi parmak besinler:
Yumuşak tahıllı küçük ekmek parçaları üzerine sebze püreleri sürülebilir. İyi pişmiş makarna. Şeftali, armut, muz, mango, kavun ve kivi gibi olgunlaşmış yumuşak meyveler. İyi pişmiş ve küçük parçalar halinde sebzeler (havuç-kabak} verilebilir. 

 

 

    ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ek gıdaya geçiş döneminde 10. 11. ve 12. aylar
Ek gıdaya geçiş döneminde 9. ay
Ek gıdaya geçiş döneminde 7-8. ay
Ek gıdaya geçiş döneminde 6. ay
Sezeryan Doğum Sonrası Emzirmek
Emzirme de Altın Kurallar
Bebeklerde İştahsızlık
Ek gıda ya geçişte dikkat edilmesi gerekenler
Katı gıda da et zamanı
Emzirme
Anne Sütünün Faydaları
    Kliniğimiz

 
 
 
 
   İletişim


    PARK YAŞAM OFİSLERİ
         Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/A2 Giriş Kat 2 D.208           Mavişehir - Karşıyaka - İzmir

     0 232 502 13 23
      0 232 502 02 56
       0 533 343 19 19
     info@mehmetnisanoglu.com

   Bebeklerimiz

 
 
Yasal Bilgi: Bu sayfanın içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yöntemi değildir. Bu web sitesinin içeriği, ziyaretçileri bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Web sayfanın içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.inin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir İzmir Çocuk doktorları, en iyi çocuk doktoru, çocuk, çocuk izmir, çocuk dr, Mehmet Nisanoğlu, park yaşam ofisleri, ateş, bulantı , kusma, pediatri, calpol, pedifen, bebek, çocuk hastalıkları, karşıyaka, mavişehir, izmir